پیگیری سفارش
بستن پنجره
آشنایی با انگل دمودکس عامل بیماری و ااتهاب های پوستی
7 تیر ماه 1400

دمودکس نام دو گونه از انگل های پوستی می باشد که فولیکولارم یکی از دو نوع ، و در واقع رایج ترین گونه از انگل‌های دمودکس است و گونه دیگر این انگل دمودکس برویس است.

انگل فولیکولارم داخل غدد چربی موجود بر روی پوست زندگی می‌کند و از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کند. اما انگل دمودکس برویس، بیشتر بر روی پوست صورت یافت می‌شود و تجمع آن بیشتر در نواحی اطراف چشم مانند پلک‌ها و مژه‌ها است .

هرچند تصور وجود انگل‌ دمودکس روی پوست بسیار چندش آور است ، اما در حقیقت وجود تعدادی از آن‌ها بر روی پوست انسان کاملا عادی و رایج است. به صورت طبیعی هزاران و ملیون ها عدد از این انگل برروی پوست انسان وجود دارد . این موجودات کوچک با شست و شو و و استحمام از بین نمی روند و تنها روش از بین بردن آنها راهکار های درمانی می باشد .

با اینکه وجود انگل دمودکس در حالت عادی مشکلی ایجاد نمی کند و اکثر افراد از وجود آنها بروی پوستشان بی خبر هستند ولی وجود تعداد بسیار زیاد این انگل ها با بروز مشکلات پوستی ، ریزش مو و اکنه ارتباط مستقیم دارد .

علائم و نشانه های ابتلا به دمودکس

۱- خارش یا پوسته پوسته شدن نواحی مختلف صورت
۲- قرمزی و التهاب پوست
۳- حساس شدن پوست
۴- احساس سوزش و زبری پوست
۵ - حالت اگزما

معمولا میزان عادی دمودکس برروی پوست فاقد علائم مشخص می باشد .

دلایل ابتدا به دمودکس :‌

انتقال دمودکس معمولا توسط تماس با فرد یا سطوح آلوده انجام می پذیرد و در مبتلایان به بیماری روزاسه پوستی تعداد این انگل تا هفده برابر افراد عادی ، گزارش شده است .

افراد در معرض ابتلا به دمودکس :‌

خطرابتلا به این انگل‌ در افرادی با مشکلات زیر بیشتر است .

۱. ضعف در سیستم ایمنی بدن

۲. آماس پوستی (نوعی التهاب پوستی)

۳. عفونت‌ پوستی

۴. آکنه، به ویژه نوع التهابی آن

۵. ابتلا به ویروس HIV

۶. روزاسهدر مان دمودکس :‌

برای درمان دمودکس روشهای گوناگونی وجود دارد که بهترین روش برای آن استفاده از روغن درخت چای ، و کرم ها و محصولات ویژه مقابله با دمودکس می باشد که در پیک دارو و داروخانه دکتر نیلوفر سالخورده ارائه می گردد .


در داروخانه دکتر سالخورده محصولات تخصصی ضد دمودکس از برند DemodecCillin ارائه می گردند .

 ژل  شست و شوی صورت ضد دمودکس با تاثیر عالی محلول پوست دمودکسیلین
 شامپو صورت و ضد شوره دمودکسیلین
به اشتراک بگذارید
aa